Urząd Gminy

Nowosolna

Sporządzanie aktów małżeństw

Śluby cywilne, śluby konkordatowe,

Skrócenie terminu ślubu,

Zaświadczenia – śluby poza RP

Edycja nr 3

Z dnia 18 sierpnia 2021 roku

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 709),
  • ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2017 r. poz. 682 ze zm.).

Miejsce załatwienia sprawy:

Łódź, Rynek Nowosolna 1, Urząd Stanu Cywilnego, II piętro pokój nr. 16, tel. (42) 616-45-26.

 

 

Sposób załatwienia sprawy:

1.      Sporządzanie aktów małżeństw cywilnych i konkordatowych.

2.      Przyjmowanie dokumentów niezbędnych do zawarcia małżeństwa cywilnego i wyznaniowego ze skutkami cywilnymi.

3.      Wydawanie zaświadczeń do zawarcia małżeństwa konkordatowego.

4.      Wydawanie zaświadczeń o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą.

UWAGA!

  • Konieczne jest osobiste stawiennictwo nupturientów, którzy składają zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa przed wybranym przez siebie kierownikiem USC.
  • Składanie dokumentów do ślubu – od 6 miesięcy do 1 miesiąca przed planowaną datą ślubu cywilnego.
  • Zaświadczenie wydane przez wybranego kierownika USC do zawarcia ślubu wyznaniowego jest ważne 6 miesięcy od daty wystawienia.
  • Ślub poza lokalem – po wcześniejszym uzgodnieniu z Kierownikiem USC. Miejsce zawarcia małżeństwa musi zapewnić zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo obecnych.
  • Kierownik może dokonać wcześniejszej oceny miejsca wskazanego przez nupturientów i podjąć decyzję o możliwości przeprowadzenia ceremonii.

Uwaga!

  • Wszystkie dokumenty zagraniczne muszą być przetłumaczone na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego.
  • Obcokrajowiec nie posługujący się językiem polskim dokumenty do ślubu i oświadczenia woli o zawarciu związku małżeńskiego składa w obecności tłumacza przysięgłego. Wybór tłumacza oraz pokrycie kosztów jego wizyty w USC należą do nupturientów.

Wymagane dokumenty:

  • Dowody osobiste osób mających zawrzeć związek małżeński

?Wskazanie, w których urzędach stanu cywilnego zostały sporządzone:

  • Akty urodzenia osób zamierzających zawrzeć związek małżeński
  • Akt małżeństwa z adnotacja o rozwodzie (dotyczy osób rozwiedzionych)
  • Akt zgonu byłego małżonka (dotyczy wdowy lub wdowca)
  • Potwierdzenie wniesienia opłaty

Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo w Polsce jest obowiązany:

Przedstawić dokument stwierdzający tożsamość

  • Złożyć odpis aktu urodzenia
  • Jeśli jest rozwiedziony(a) lub wdowiec(a) złożyć dokument potwierdzający ten fakt
  • Złożyć zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą (dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo). Jeżeli otrzymanie w/w dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.

Wydanie zgody na skrócenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem USC

Należy złożyć umotywowany wniosek o skrócenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem USC.

Opłata skarbowa:

39 zł

Kierownik USC w ciągu 7 dni wyraża zgodę na piśmie.

 Jeżeli  Kierownik USC odmawia wydania zezwolenia powiadamia osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba ta w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez Kierownika uzasadniają odmowę dokonania czynności.

 

Wydawanie zaświadczeń dot. małżeństw konkordatowych

Procedura składania dokumentów do ślubu konkordatowego jest analogiczna jak w przypadku ślubu cywilnego.                                                                                                                                                    Po złożeniu pisemnych zapewnień o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa wybrany przez narzeczonych kierownik USC wydaje zaświadczenie (w 3 egzemplarzach) dla duchownego, które ważne jest 6 miesięcy.  W tym czasie ślub może być zawarty przed dowolnym duchownym lub przedstawicielem związku wyznaniowego w Polsce.                                                                                 Po ceremonii kościelnej duchowny zobowiązany jest dostarczyć wypełnione zaświadczenie do właściwego miejscowo Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 5 dni roboczych od dnia ślubu i tam następuje sporządzenie aktu małżeństwa.

             Kierownik USC odmawiając wydania zaświadczenia powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności. Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.

 

Wydawanie zaświadczenia stwierdzającego, że obywatel polski zamierzający zawrzeć małżeństwo za granicą, może zgodnie z prawem polskim zawrzeć małżeństwo

 

Obywatel polski składa w dowolnym urzędzie stanu cywilnego wniosek o wydanie zaświadczenia, określając dane i obywatelstwo osoby, z którą zamierza zawrzeć małżeństwo oraz przedstawia następujące dokumenty:

- dowód osobisty (do wglądu)

- dokument o stanie cywilnym osoby, z którą zamierza zawrzeć małżeństwo /pozostaje w urzędzie/

 oraz składa pisemne zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (dokument pozostaje w urzędzie)

 

 

Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą ważne jest 6 miesięcy.

 

Kierownik USC odmawiając wydania zaświadczenia powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności. Prawomocne postanowienie sądu wiąże kierownika urzędu stanu cywilnego.

 

 

 

Opłaty:

 

Opłata za sporządzenie aktu małżeństwa:

84zł

 

 

Opłatę za sporządzenie aktu małżeństwa wnosi się na konto właściwego USC, który będzie sporządzał akt małżeństwa.                                                                                                        Uwaga!  Jeżeli zaświadczenie do ślubu konkordatowego wyda kierownik USC Nowosolna, ale ślub wyznaniowy będzie poza terenem Gminy Nowosolna, opłatę należy wnieść na konto tego USC, który będzie właściwy do sporządzenia aktu, czyli tam gdzie leży parafia.

 

 

Opłata za ślub cywilny poza lokalem

                                                                        1000zł

 

 

 

Opłata za wydanie zaświadczenia:

  • do ślubu za granicą
  • o stanie cywilnym

38zł

 

Numer konta bankowego do wpłaty opłaty skarbowej:

Bank Spółdzielczy w Andrespolu Oddział Nowosolna  
Numer konta 50 8781 0006 0030 0588 2000 0020

 

Czas załatwienia sprawy:

 

Spotkanie z narzeczonymi w USC i przygotowanie dokumentów oraz przyjęcie oświadczeń do zapewnienia przed ślubem tak cywilnym, jak i konkordatowym trwa zwykle ok. 30 min.

 Jednakże w sytuacjach wyjątkowych (np. skrócenie terminu ślubu, zmiana danych, ślub z cudzoziemcem itd.) wizyta w urzędzie może się przedłużyć.

Dlatego zachęcamy narzeczonych do wcześniejszego umawiania się z kierownikiem USC, który zbierze potrzebne informacje i ustali konkretny termin wizyty.

Po zawarciu ślubu cywilnego - sporządzenie aktu następuje najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu, w którym kierownik USC przyjął oświadczenia.

Po zawarciu ślubu konkordatowego - najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu otrzymania zaświadczenia od duchownego, przed którym zostały złożone oświadczenia.